Bizonyára mindenki tisztában van azzal, hogy jelenlegi életünk mennyi rejtett és nyílt veszélyt hordoz, melyek következményei nagyon súlyosak lehetnek egészségünkre, így életünk hosszára, illetve annak minőségére nézve.
A legnagyobb baj az, hogy egészségünk majd 70%-át elveszitjük, mire betegnek kezdjük érezni magunkat. Ennek oka hogy szervezetünk a háttérben erőteljesen küzd a betegségek okozói ellen az immunrendszer által, melyet nem érzékelünk, továbbá az az általában igen hosszú folyamat, mely idáig vezet, megszokássá teszi a rosszabb állapotot, ezért nem vesszük azt időben észre. De ekkor már gyakran túl késő, sokszor visszafordíthatatlan káros változások, betegségek alakulnak ki
A leggyakoribb tünetek a hosszú romlási folyamatban a kedvetlenség, levertség, fáradtság, fáradékonyság, az aktív életerő, a tettrekészség csökkenése, illetve hiánya.
De azt is tudnunk kell, hogy betegségeink jelentős része bizonyos életműködésünkhöz elengedhetetlen anyagok hiánya miatt alakul ki. Ezeket ezért úgy is hívjuk, hogy hiánybetegségek (hiányt szenvedünk a megfelelő pihenésben, alvásban, a szabadidő helyes kihasználásában, vitaminokban, egészséges és tápértékben dús ételekben, testünk edzésében, spirituális fejlődésben, egészséges környezetben, ön- és környezet ismeretben, stb.)
"Segíts magadon, s az Isten is megsegít!"
Valójában csak magunkra számíthatunk akkor, amikor egészségprogramunkat elindítjuk és végrehajtjuk. Ehhez széleskörű ismeretre van szükségünk, melyet sajnos az iskolákban nem tanítanak, pedig egészség nélkül nincs hosszú, boldog élet.
Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy elődeink még igen hosszú, munkával kitöltött életet éltek. Déd- és nagyszüleink sokszor a 90 évet is megérték, végig dolgozva azt, majd egyszer csak reggel nem ébredtek fel. Nem voltak betegek, egészségesen haltak meg. De ették a szalonnát, a kolbászt, itták a bort. Nem voltak kövérek, nem voltak rákosok sem. Nem ismerték akkor még a mai népbetegségeket. Mi volt más akkor, mit tettek ők másképp, ami egészségben tartotta őket? Mit teszünk ma mi másképp, amitől merőben megváltozott életünk, s annak minősége? Ezek a kérdések várnak megválaszolásra és késztetnek cselekvésre minket.
Mai életünket rengeteg veszély fenyegeti. A környezeti rombolás, az élhető földünk állapotának rohamos romlása, a klímaváltozás, a szaporodó emberiség, a szennyezett levegő, vizek és a táplálékok, a stressz, az emberi, társadalmi viszonyok, az elkényelmesedés mind negatívan hat ránk és rontja a túlélési esélyeinket. Ezeket felismerni azonban nem elég, hanem tenni is kell ellenük valamit hatékonyan. Először magunkért, aztán másokért, a jövő generációjáért. Ez a mi felelősségünk!
De ismerkedjünk meg a veszélyek forrásaival kicsit bővebben, csupán a gondolatfelvetés szintjén, nem fontossági sorrendben:
1. Táplálkozás
Van egy mondás, miszerint: "Az vagy, amit megeszel." Tudjuk, hogy a mai "modern" élelmiszeripar mi minden káros anyaggal dolgozik, mely szervezetünkbe jutva mérgez minket. (Ha csak az "E" kezdetű adalékokra utalok, értjük, miről beszélek). De az élelmiszereink a földbe juttatott sok vegyianyag használata következtében jelentősen veszítettek tápértékükből, vitamin és ásványianyag tartalmukból, mely eléri az 50-80%-ot is az elmúlt két-három évtizedben.
Megoldás:
A megfelelő táplálékok kiválasztása, reform módon történő elkészítése, a tudatos táplálkozás napi beosztása, a megfelelő táplálékkiegészítők tudatos alkalmazása.
2. Orvoslás és gyógyszerek
A mai modern orvoslás a gyógyszerekre alapozza a "gyógyítást", melyek következtében ugyan lehetséges javulás, de a mellékhatások tekintetében egy sor további problémánk adódhat és mint tudjuk, adódik is bőven. Azt is látjuk és tapasztaljuk a mai "egészségügyben", hogy érdekeik nem a mi gyógyulásunk, hanem a minél hosszabban tartó beteg állapotunk irányába tolja a tendenciákat. Hiszen ők nem az egészségesekből, hanem a betegekből élnek.
Megoldás:
Egészséges életmód következtében kevesebb betegség, de ez csak a megelőzés (prevenció) által lehetséges. Alternatív gyógymódok megismerése, szükség esetén választása, úgymint: homeopátia, akupunktúra, bioenergia, egyéb nem káros alternatív gyógymódok (méregtelenítés, masszázs, mágnes- és fényterápiák, fürdők, stb.)
3. Mozgás
A mai kor egyre kényelmesebbé teszi életünket, s ennek következtében egyre kevesebbet mozgunk rendszeresen és tudatosan. Izmaink, csontozatunk, szerveink, érrendszerünk sorvad, ha nem használjuk őket. Ezért kortól és nemtől függetlenül mindenkit arra bíztatok, hogy használjon ki minden lehetséges időt és energiát a rendszeres és intenzív mozgásra egészsége megórzése végett.
Válassza ki alkatának, korának, nemének, egészségi állapotának, lakhelyének és irányultságának legjobban megfelelő sportágat, mozgásrendszert és kezdjen bele! Az elején nem könnyű, de néhány hét után már szokássá válik, s élete egy más minőséget fog venni.
4. Pihenés
A napi fáradságainkat rendszeres és megfelelő pihenéssel tudjuk ellensúlyozni. Ennek része az aktív és a passzív pihenés. Az aktív alatt más jellegű tevékenységet értünk, mint a napi pl. munka rutin, a passzív alatt elsősorban az alvást.
Tehát az aktív pihenésünk a szabadidő helyes kihasználását jelenti, míg az alvás szintén óriási jelentőségű. Hiszen életünk majd egy harmadát alvással töltjük. Ezért nem mindegy, hogy fekhelyünk milyen minőségű, ágyunk hol helyezkedik el a lakásban (vízér, Hartman vonalak, stb.), alvásunk mennyire nyugodt, mély, pihentető. Nem mindegy, hogy szellemileg mekkora stressz terhel minket és ezt milyen módon tudjuk mentálhigiénés úton kompenzálni. Ez alapvetően komoly befolyással van hosszútávú egészségünkre.
Megoldás:
A szabadidő tudatosan okos kihasználása az aktív pihenés részeként. Az ágyunk helyének és minőségének tudatos kiválasztása.A stressz kompenzációjánák módozatai és azok tudatos alkalmazása.
5. Lelki tényezők és spiritualitás
A boldogság, az elégedettség érzése szintén egészségünk alapja. Mikor boldog valaki valójában? Nos, ha elképzelései valóra válnak, ha álmait képes megvalósítani. Azaz sikereket ér el. Ezt pedig csak céltudatos, tervszerű életmóddal lehet elérni. Ezt a szeretettel övezett emberi kapcsolatok, a kiegyensúlyozott szociális viszonyok, a megfelelő és sikerekben gazdag munkaválasztás, a mások boldogulásának segítése és egy tisztességes, becsületes életvitel mind-mind erősítik. De ennek jelentős irányt szab az energiaszintünk folyamatos növelése, ennek módozatainak tudatosítása. Ami ebben kiemelkedően fontos, tanuljuk meg használni az univerzumban rejlő energiákat saját energiaszintünk emelésre, hogy mellőzhessük a konfliktusainkat, hatalmi harcainkat embertársainkkal és ezáltal elfeledhetjük szorongásainkat, félelmeinket és kiteljesedhetünk.
6. Káros szenvedélyek
Rossz szokásmechanizmusok, melyektől nagyon nehéz szabadulni. Ilyenek az alkohol, a dohányzás, a kábítószerek, a kávé, a helytelen életvitel, a kevés pihenés, a munkamánia, a vakmerőség, az esztelen döntések. Ismerjük meg rossz döntéseink ránk és másokra vetített következményeit és vállaljuk fel a felelősséget, ne legyünk "gyerekek" és "gyerekesek" többé!
Megoldás:
"Minden a fejben dől el!" Minden a mi döntésünktől függ éss ugyanannyiba kerül jó, mint rossz döntést hozni. Tanuljuk meg a helyes döntések meghozatalának mechanizmusát.
7. Anyagi függetlenség és biztonság
A keleti filozófiák és vallások tagadják a pénz és az anyagi javak szükségességét és puritán életet hirdetnek (miközben sokszor akik hirdetik, maguk gazdagságban élnek). De a mai modern világban, aki ezen elvek alapján elhatárolódik az anyagi kérdésektől, az sajnos csak szegényes életet élhet, melyben valódi felelősséget nem vállalhat önmaga és mások iránt, már csak a rossz példaadás okán sem.
Az anyagi biztonság életünk folyamán állandó kérdés, de a pénz, mint fogalom a szabadságunk valóra váltója is lehet. A pénz, lássuk be, akkor kerül az érdeklődésünk középpontjába, amikor annak hiányát "élvezzük". Ha van pénzünk, akkor kiléphetünk a kényszerpályáról és magunk határozhatjuk meg, hogy mit, mikor és hol csinálunk, mit és hogyan táplálkozzunk, mit és hogyan sportoljunk, mire és hol taníttassuk gyermekeinket. Tehát ha van pénzünk, akkor megkapjuk egy egészséges élethez ma szükséges alapvető szükségleteinket.
Azonban ehhez úgynevezett pénzintelligencára volna szükség, de ma széleskörű ismerethiányban szenved az ország lakossága ezen a téren is. Sajnos ezt sem oktatják ma az iskolában. Ha azonban valaki felelősséget érez saját maga, gyermekei, családja jövője, egészsége, anyagi biztonsága iránt, akkor nem lesz rest az élet ezen oldalát is tanulmányozni, a szükséges ismereteket felszedni.
Megoldás:
Meg kell ismerni a ma már hazánkban is elérhető, hosszútávra megoldásokat kínáló pénzügyi lehetőségeket, egy olyan gondolkodás és cselekvés módot saját hosszútávú anyagi biztonsága, gyarapodása érdekében, mely kiküszöböli a pénz hiányát életéből!
Nos, fenti főbb gondolatok csak a vázát alkotják egy egészséget, elégedettséget eredményező életmódnak, melyet minden szegmensében érdemes megismerni alaposan, de ez nem elég, hanem ezt be is kell építenünk a napi életvitelünkbe, gondolkodásunkba.
A szokás nagy úr, s ha már kialakultak bizonyos rossz, illetve nagy eredményekre nem vezető szokásaink, azt a legnehezebb megváltoztatni. De mindez csak elhatározás kérdése.
Ha valaki kellően felelősnek érzi magát saját maga sorsának irányításában, s nem vár ebben másokra, nem szolgáltatja ki magát mások kénye-kedvének, akkor még ma elindul egy jobb, boldogabb, egészségesebb életúton!
"Az élet mindent megad számunkra, csak kérni kell tőle!"
Nos, hát kérd a segítségünket bizalommal, mi segítünk Neked!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése